10-16 СЕПТЕМВРИ 2008, ОХРИД
ХІV–ят Международен Конгрес на славистите ще се проведе от 10 до 16 септември 2008 г. в Охрид под патронажа на Президента на Република Македония Бранко Цървенковски и Правителството на Република Македония. Организатор на научното събитие от световен мащаб е Македонският комитет на славистите с председател акад. Милан Гюрчинов и Международният Комитет на славистите при Македонската Академия на науките и изкуствата.
Охрид е градът, в който от векове духовното и културното наследство от миналото се съчетава удивително с действителността на новото време. Охрид е източник на славянската писменост, която е станала основа за развитието на други култури и за европейската цивилизация като цяло. Сакралният Кирило–Методиев Ренесанс е вечно жив в духовната еманация на цивилизацията. В Охрид с неизчерпаем религиозен устрем са свещенодействали Св. Климент Охридски и Св. Наум Охридски - преданите последователи на Св. Св. Кирил и Методий. Св. Климент Охридски е създал Охридската книжовна школа, наричана от много медиевисти ”Първият Славянски Университет”. От този духовен стожер многочислените им ученици са разпространили славянската писменост в целия славянски свят.
Темите на научния форум ще се простират в областта на езикознание, литература, култура, фолклор и история на славистиката. Ще бъде организирана Кръгла маса, на която ще се разискват въпроси, свързани със Славянския свят и Европа, мястото на славянските езици, състоянието и бъдещето на славистиката, както и Славянските факултети.
Официални езици на Конгреса ще бъдат освен всички славянски езици, така и английски, немски и френски език.
През 1963 и 1988 г. в гр. София се провеждат съответно V–ия и Х–ия Конгрес на славистите. Първият Конгрес се е състоял през 1929 г. в Прага.
Международният Комитет на славистите (МКС) е създаден с решение на Международната среща на славистите в Белград през 1955 г. във връзка с продължение и развитие на международните връзки в областта на славистиката и традициите на славистичните Конгреси, които са съществували от І –я международен Конгрес на славянските филолози в Прага (1929). МКС се явява изпълнителен орган на международните обединения на славистите и се състои от национални славистични комитети или организации. Съгл. чл. 3 от Устава на МКС се създават комисии, които осъществяват дейността си под негово ръководство за срок от 5 г. Печатът Комитета е с надпис на френски и руски език – Международен Конгрес на славистите (чл. 4 от Устава).
България ще бъде представена от Георги Попов, Светлина Николова, Румяна Дамянова, Димитринка Димитрова – Маринова, Мария Йовчева, Олга Пърличева, Ина Христова, Искра Христова – Шомова и др.
Георги Попов представя ”Проблеми на химнографското творчество на Св. Климент Охридски (Към въпроса за пентикостарния състав на староизводните славянски триоди)”.
В доклада на Светлина Николова ”За едно неизвестно слово на Св. Климент Охридски” ще се представи Поучително слово, предназначено за 5-та неделя на поста. Анализират се особеностите на текста от творбата, който е запазен в руски препис от средата на ХІV в.
”Срам, вина, радост: психо-социални емоции в балканския културен контекст през ХVІІІ – ХІХ в.” е темата на Румяна Дамянова.
Димитринка Димитрова Маринова участва с ”Книжовното дело на йеромонах Йосиф Брадати в контекста на южнославянското просвещение”.
Мария Йовчева е депозирала темата ”Възникването на славянските служебни минеи: общи хипотези и текстологически факти”.
Олга Пърличева предоставя изследване, посветено на ”Кирило–Методиевските традиции в България – дял от славистиката – историческа ретроспекция и перспективи”.
”Национално и универсално в южнославянските литератури” е научната разработка на Ина Христова.
Докладът на Искра Христова-Шомова анализира ”Богословската терминология в произведенията на Св. Климент Охридски”.
Теомира – Десислава Петкова